Vekalet verilen kişi başkasına vekalet verebilir mi?

17 Ağustos 2016 Çarşamba, 22:37

Almış olduğunuz Vekalet üzerinde “Tevkil Yetkisi” ibaresi yer alıyor ise vekalet verilen kişi başkasına vekalet verebilir.

Emlak Yaşam Olarak Haberi sizler için derledik ;

Vekaletname ile vekil, vekâlet verenin bir işini görmeyi veya işlemini yapmayı üstlenmiş oluyor. Yapılacak işler vekaletnamede yazanlarla sınırlı oluyor. Peki, vekalet verilen kişi başkasına vekalet verebilir mi?

Kendisine bir işin görülmesi önerilen kişi, bu işi görme konusunda resmî sıfata sahipse veya işin yapılması mesleğinin gereği ise ya da bu gibi işleri kabul edeceğini duyurmuşsa, bu öneri onun tarafından hemen reddedilmedikçe, vekâlet sözleşmesi kurulmuş sayılıyor.

Vekâletin kapsamı, sözleşmede açıkça gösterilmemişse, görülecek işin niteliğine göre belirleniyor.

Vekâlet, özellikle vekilin üstlendiği işin görülmesi için gerekli hukuki işlemlerin yapılması yetkisini de kapsıyor. Peki, vekalet verilen kişi başkasına vekalet verebilir mi?

Vekaletname üzerinde “Tevkil Yetkisi” ibaresi varsa vekalet verilen kişi başkasına vekalet verebiliyor. Ancak mevcut vekaletnamede tevkil yetkisi ibaresi yoksa, bir başkasını vekil olarak atayamıyor.

Ayrıca vekil, özel olarak yetkili kılınmadıkça dava açamıyor, sulh olamıyor, hakeme başvuramıyor, iflas, iflasın ertelenmesi ve konkordato talep edemiyor, kambiyo taahhüdünde bulunamıyor, bağışlama yapamıyor, kefil olamıyor, taşınmazı devredemiyor ve bir hak ile sınırlandıramıyor.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz